Pôrodný špeciál I. - Fyziológia pôrodu

Pridané 2. 6. 2021 do kanála náš blog

Po prečítaní tohto dielu budete maximálne pripravení na blížiaci sa pôrod a budete tak schopní fene zariadiť vhodné podmienky. A čo viac? Odpovieme aj na otázku, ako riešiť nechcené spojenie psa a sučky a jej následné oplodnenie.

Pôrodný špeciál I. - Fyziológia pôrodu

S pokročilou jarou sa zvyšuje i množstvo gravidných sučiek a pôrodov, preto sme si pre vás pripravili trojdielny pôrodný špeciál, ktorý určite ocení každý nielen začínajúci chovateľ.

V dnešnom diele si priblížime fyziologický pôrod sučky a prezradíme vám, ako vypočítať termín pôrodu. Objasníme fakty o kŕmení gravidných sučiek. Budeme klásť dôraz na prevenciu z hľadiska odčervenia a vakcinácie proti herpesvírusu, vrátane tipov pre chovateľov na odčervovacie prípravky.

Správny chovateľ by mal byť pripravený na všetko!

Fyziológia pôrodu a diagnostika gravidity

Optimálna doba na krytie sučiek je medzi 9. a 13. dňom hárania. Najvhodnejšiu dobu vám určí veterinár buď podľa cytologického steru alebo presnejšou metódou stanovenia hladiny pohlavného hormónu progesterónu. Podľa jeho hodnoty sú schopní určiť, kedy nastáva ovulácia, ktorá je potrebná k oplodnení a kedy je tak najlepšia doba na krytie.

Dĺžka gravidity trvá u sučiek 58-65 dní, záleží na počte šteniat a veľkosti plemena.

Pýtate sa, ako zistíte, že vaša sučka čaká prírastky do psej rodiny? Diagnostika spočíva v ultrazvukovom vyšetrení, ideálne medzi 25.-28. dňom od dátumu nakrytia. Dovtedy na nej gravidita síce nie je vidieť, ale môže sa zmeniť jej správanie. Gravidné fenky môžu viac jesť a naberať na váhe.

Výpočet termínu pôrodu hravo zvládnete, ak viete termín krycieho dňa. K tomuto dátumu, pripočítajte 63 dní a výsledkom bude orientačný termín pôrodu.

Gravidita u feny se potvrzuje ultrazvukem

Gravidita u sučky sa potvrdzuje ultrazvukom

Kŕmenie počas gravidity

Od potvrdenia gravidity kŕmime fenu granulami pre gravidné a dojčiace sučky alebo granulami pre šteňatá malých plemien. Nepodávajte krmivá určené pre šteňatá veľkých plemien! Pre gravidnú sučku majú nevhodné zloženie.

Kŕmna dávka je korigovaná plemenom matky a počtom očakávaných šteniat. Pri nižšom počte šteniat sa samozrejme držíme spodnej hranice kŕmnej dávky a pri vyššom počte plodov naopak, ale stále v rámci medzí. Pýtate sa, prečo? Pretože tým výrazne znižujeme riziko pôrodných komplikácií z hľadiska veľkosti plodov. Čím viac bude fena kŕmená, tým väčšie šteňatá budú a tým rizikovejší môže byť pôrod. Najmä potom u malých plemien psov.

Ak sa ako majiteľ rozhodnete pre BARFovanie či varenú stravu, musíte skladbu kŕmnej dávky konzultovať s veterinárom a suplementovať doplnky stravy. Nebezpečný je najmä nedostatok aj nadbytok vápnika. Krmivo podávame v menších dávkach, ale častejšie počas dňa.

Správný výběr granulí pro březí samice je více než důležitý

Správny výber granúl pre gravidné samice je viac ako dôležitý

Veterinárna starostlivosť

Mylné informácie sa týkajú najmä odčervenia a vakcinácie. Mnohí chovatelia si myslia, že stačí naočkovať a odčerviť len šteňatá po pôrode. Nie je tomu ale tak! Správna starostlivosť začína už pred plánovaným krytím!

Odčervenie

Malo by prebehnúť 2-3 dni pred nakrytím, potom 7-10 dní pred pôrodom a následne v pravidelných intervaloch spolu so šteňatami, keď prvé odčervenie vykonáme 14 dní po pôrode. Potom odčervujeme šteňatá až do veku troch mesiacov každých 14 dní. Od troch mesiacov do pol roka potom stačí odčerviť po mesiaci. Dospelý psík by mal byť odčervený každé 3-4 mesiace.

TIP pre chovateľov

U svojho veterinárneho lekára si vyžiadajte prípravok "Panacur", ktorý môžete zakúpiť vo forme pasty, tabliet i suspenzie. Jedná sa o kvalitný, a hlavne bezpečný prípravok, najmä pre gravidné a dojčiace sučky. Vzhľadom k tomu, že je šetrný, mal by sa podávať tri po sebe nasledujúce dni.

Odčervovacie preparáty je vhodné striedať. Rezistencia totiž nefunguje iba u antibiotík, ale aj u antiparazitík!

Vakcinácia proti herpesvírusu

Nie je na ňu kladený taký dôraz, preto je treba si zistiť, ktorá veterinárna klinika je schopná vám obstarať vakcínu a následne fenku naočkovať. U gravidných sučiek spôsobuje herpesvírus vstrebanie plodov, zápaly maternice, potraty, mŕtvo narodené mláďatá alebo rýchle úhyny životaschopných šteniat hneď po pôrode. Najlepšou prevenciou je VAKCINÁCIA!

Prvé očkovanie vakcínou proti herpesvírusu (CHV, Canine herpes vírus), rovnako ako odčervenie, by malo prebehnúť najlepšie už na začiatku hárania sučky, najneskôr však 7-10 dní po nakrytí. Preočkovanie (revakcinácia) prebieha 1-2 týždne pred očakávaným dátumom pôrodu. Na trhu je súčasne dostupná vakcína "Eurican Herpes 205".

O potřebě doplňků stravy se poraďte se svým veterinářem

O potrebe doplnkov stravy sa poraďte so svojím veterinárom

Príprava na pôrod a príznaky jeho nástupu

Po správnom naplánovaní a výpočte termínu pôrodu, môžete nachystať v stanovené dni potrebné veci a zázemie pre fenku, kde sa bude cítiť bezpečne. Môže to byť debna, krabica, box, koterec. Skrátka miesto, kde vaša fena bude pokojná a bude sa tam cítiť fajn.

Malo by sa jednať o priestranné miesto, ktoré je najlepšie nachystať už cca 7 dní pred očakávaným veľkým dňom, aby si matka mohla na toto miesto zvyknúť.

  • Približne 7-10 dní pred pôrodom začnite merať fene teplotu v konečníku (rektálne) a výsledné hodnoty si zapisujte do prehľadnej tabuľky. Normálna teplota sa pohybuje 37,5-39 °C. Pri poklese tejto obvyklej teploty, spravidla o 1 °C, možno očakávať pôrod do 24 hodín.
  • Ďalším signálom pre blížiaci sa pôrod je nechutenstvo a odmietanie krmiva v deň pôrodu a povolenie brušnej svaloviny, tzv. spadnutie bruška.
  • Nervozita, hrabanie v pelechu, zrýchlené dýchanie a viditeľné kontrakcie sú ďalším signálom, že je pôrod na spadnutie.
  • Dĺžka pôrodu je individuálna a závisí na plemene a počtu šteniat. Aj napriek tomu by však nemal trvať viac ako 12 hodín.
  • Interval medzi jednotlivými šteňatami by nemal presiahnuť 2-3 hodiny.
  • Po pôrode sa hneď nasledujúci deň objednajte k vášmu veterinárnemu lekárovi na kontrolné USG vyšetrenie, či sa vylúčili všetky placenty a vašej sučke tak nehrozí riziko infekcie.

Kedy je čas volať veterinára?

  • Ak je to dlhšie ako 24 hodín od poklesu teploty o 1 °C a sučka stále nejaví príznaky začínajúceho pôrodu.
  • Keď gravidita trvá už viac ako 65 dní.
  • Pokiaľ šteňa cítite alebo vidíte v pôrodných cestách, ale nemôže sa posunúť ďalej.
  • Keď sú silné pôrodné sťahy, ale po 30 minútach nie je šteňa vypudené.
  • Keď sú slabé kontrakcie trvajúce dlhšie ako 3 hodiny bez vypudenia plodu.
  • Ak sú to cca 3 hodiny od posledného narodeného šteňaťa a je vysoko pravdepodobné, že vo vnútri sú alebo je ešte ďalšie.
  • Keď vyteká zeleno-čierny vaginálny výtok a nie sú pôrodné sťahy alebo vypudenie šteniat do 3-4 hodín. Inak je tento výtok bežný a normálny, ale fyziologicky nasleduje veľmi skoro po vylúčení plodu.

Je viac než vhodné, ak už poznáte termín pôrodu, obvolať okolité veterinárne kliniky s pohotovostnou službou a požiadať ich o prípadnú asistenciu či už na telefóne alebo prostredníctvom hospitalizácie pri prípadných problémoch, ktoré sa bohužiaľ môžu vyskytnúť.

Správne pripraveného chovateľa len máloktorý veterinár odmietne. Problém je, ak v noci budete volať nečakane a "vaša veterina" s vami nepočíta. Potom vás môžu pokojne, kvôli inému akútnemu pacientovi, odmietnuť. Všetko spočíva v správnej komunikácii a naplánovaní. Určite to nepodceňte. Pri problémoch ide o minúty.

TIP pre chovateľov

Niektoré veterinárné kliniky umožňujú naplánovanie a následné vyvolanie pôrodu na určitú dobu. Zníži sa tým riziko problémov a veterinár si je schopný na vás vymedziť potrebný priestor a čas, ak by sa niečo pokazilo a sučka potrebovala lekársky zásah alebo priamo cisársky rez. Tento krok je viac než vhodný najmä ak vám termín pôrodu vychádza na víkend či štátny sviatok. Sami veľmi dobre viete, že je niekedy problém nájsť pohotovosť na zatrhnutý krvácajúci pazúrik, nieto na cisársky rez a operáciu sučky.

Malá klubíčka štěňátek je pro každého chovatele radosti

Malé klbka šteniatok sú pre každého chovateľa radosť

Nechcené krytie, čo teraz?

Stalo sa vám niekedy, že vaša sučka utiekla alebo sa vám na záhradu dostal cudzí pes? Áno? Je to bohužiaľ veľmi častý jav, psi za hárajúcou fenkou by aj z okna vyskočili!

Je to komplikácia, ale nepanikárte, a hlavne sa nesnažte NIKDY od seba zvieratá odtrhnúť. Mohli by ste oboma privodiť závažné zdravotné komplikácie. Zmysel nemá ani ísť na veterinu bezprostredne po styku.

Vo veterinárnej praxi sa žiadna zázračná pilulka "post koitum" nepoužíva. Je nutné počkať 25-28 dní do prvého ultrazvukového vyšetrenia. V prípade pozitívnej, ale nechcenej gravidity sa potom aplikuje prípravok, ktorý vyvolá potrat alebo vstrebanie plodov počas nasledujúcich 7 dní.

Na tieto možnosti sa opýtajte svojho veterinárneho lekára. Tento prípravok možno aplikovať do 45. dňa gravidity. Ak je však podaný do 25. dňa, potrat je sprevádzaný ľahšími príznakmi, vaginálnym výtokom a zníženým príjmom krmiva fenky.

Je tu ale, bohužiaľ, zvýšené riziko infekcií maternice, preto je nutné, aby sučka bola sledovaná 10 dní po aplikácii tohto prípravku a pre kontrolu i 30 dní od (nechceného) nakrytia. Veľmi často sa však stáva, že fena nakoniec neotehotnie.

To by bolo pre dnešok všetko, v budúcom dieli sa zameriame na sťažené pôrody a možné komplikácie pri pôrode. Tretí diel bude venovaný popôrodnej starostlivosti o sučku a šteňatá a ich prvé dni a týždne života z hľadiska starostlivosti a kŕmenia.

Veterinár radí na našom blogu


Zaujal vás tento článok?

Objavte ďalšie zaujímavé články, ktoré by vám mohli uniknúť! Pravidelne pre vás vyberáme to najzaujímavejšie – inšpiratívne príbehy, užitočné tipy aj aktuálne dianie, ktoré stojí za vašu pozornosť. Preskúmajte, čo ďalšie sme pre vás pripravili, a nenechajte si ujsť šancu byť o krok napred!

Zobraziť ďalšie články

zľava
15%
Na expedíciu dnes

Acana Dog Adult Large Breed Heritage 17kg

Acana Adult Large Heritage 17kg

Skladom

Superprémiové krmivo pre veľké a obrie plemená (nad 25 kg) dospelého veku. Obsahuje veľké množstvo…
Registrovaní 80,60 €

90,60 €
5,33 €/kg

Viac variantov
zľava
37%
Na expedíciu 28.4.

Calibra Dog EN Mobility NEW 12 kg

Calibra Dog EN Mobility NEW 12kg

Skladom

Expertná výživa pre psov s predispozíciami k problémom s kĺbmi, na podporu pohybového aparátu a…

41,79 €
3,48 €/kg

Viac variantov
zľava
9%
Na expedíciu dnes

Orijen Dog Regional Red 11,4kg

Orijen Dog Regional Red 11,4kg

Skladom

85 % hovädzie, jahňa, bizón, kanec, pre všetkých psov všetkých plemien, bez obilnín, superprémiové
Registrovaní 108,90 €

113,90 €
9,99 €/kg

Viac variantov
zľava
11%
Na expedíciu dnes

Acana Dog Yorkshire Pork Singles 11,4kg

Acana Yorkshire Pork Singles 11,4kg

Skladom

Príchuť bravčové, jahňacie, kačacie, superprémiové, pre všetky plemená akéhokoľvek veku, s alergiou…
Registrovaní 79,70 €

84,70 €
7,43 €/kg

Viac variantov
zľava
3%
Na expedíciu 28.4.

Giom S pes Multivitamín 200g plv

GIOM "S" Multivitamín

Skladom

Výživový doplnok, sypký prášok, podpora gravidity a laktácie, pre psov aj mačky.

12,59 €

zľava
10%
Na expedíciu 28.4.

Lososový olej pes Grizzly Salmon Oil Plus 250ml

Lososový olej Grizzly Salmon Oil Plus

Skladom

Lososový olej, čisto prírodný, z aljašských lososov, pre psov i mačky.

11,69 €
46,76 €/kg

Viac variantov
zľava
13%
Na expedíciu 28.4.

Royal Canin SHN MEDIUM STARTER MOTHER&BABYDOG 15kg

Royal Canin M Starter 15kg

Skladom

Kompletné krmivo pre stredné plemená, ktoré spĺňa potreby sučky a jej šteniat do veku 2 mesiacov.

94,09 €
6,27 €/kg

Viac variantov
zľava
23%
Na expedíciu dnes
Darček zadarmo
v hodnotě 2,29 €

Velxara Dry FM GF dog monoprotein lamb 11,4 kg

VELXARA Dog GF Adult Lamb 11,4kg

Skladom

Kompletné, superprémiové, príchuť jahňacie (monoproteín), pre dospelých psov všetkých plemien. Bez…
Registrovaní 65,19 €

69,59 €
5,90 €/kg

Viac variantov
 

Nastavenia ochrany osobných údajov

Prispôsobíme sa vašim potrebám. Aby sme mohli byť čo najlepší, potrebujeme váš súhlas na používanie jednotlivých súborov cookie a na poskytovanie údajov tretím stranám. Súhlas môžete udeliť kliknutím na tlačidlo "Prijať všetko".

Prijať všetko Odmietnuť

Nastavení cookie

Zde máte možnost povolit jednotlivé cookies podle Vašich preferencí. Viac informácií o spôsobe spracovania cookies nájdete v sekcii Bezpečnosť a ochrana osobných údajov.

Súhlasím so všetkými Odmietnuť