Pôrodný špeciál III. - Popôrodná starostlivosť, výživa šteniat a matky
Šteniatka sú na svete a sučka spokojne oddychuje alebo je stále nervózna, čo teraz? Poďme sa na to pozrieť.

V predchádzajúcich dvoch dieloch sme vám priblížili, ako môže vyzerať pôrod fenky alebo jeho prípadné komplikácie, prezradili sme vám niektoré chovateľské tipy a ako sa na deň "D" pripraviť. Posledný diel pôrodného špeciálu bude venovaný poslednej pôrodnej fáze, a tou je snáď najdôležitejšia, popôrodná starostlivosť o šteňatá a matku.
Starostlivosť o narodené šteňatá
Ak sučka nie je schopná sa v prvých chvíľach sama o novorodeniatka postarať, pomôžeme jej vybratím mláďat z plodových obalov, potom nasleduje vyčistenie dýchacích ciest napr. bavlnenou čistou vreckovkou, alebo vatovým tampónom. Pokiaľ šteňa stále nedýcha, problém môže byť v prítomnosti vody v pľúcach. Vezmite preto šteňa do dlane, pevne ho držte a šetrnými, ale prudšými ťahmi sa pokúste vyklepať vodu z dýchacích ciest šteňaťa. Pri sušení sa snažte napodobniť pohyby jazyka feny, ktoré stimulujú dýchacie svaly pre podporu dýchania.
Pupočnú šnúru väčšinou sučka prekusuje, ale ak toho nie je schopná, musíte to urobiť vy. Pupočník sa môže buď tupo rozdrviť pomocou nechtov (ideálne je tlakom a ťahom - pretrhnutie), alebo klasicky cca 2 cm od pupka podviazať čistým vydesinfikovaným špagátom - tento postup je najbezpečnejší a krvácanie je minimálne. Tesne za uzlíkom môžete pupočný povrazec prestrihnúť čistými nožnicami. Placenty zlikvidujte - niektoré sučky je požierajú, ale mávajú zažívacie ťažkosti, je lepšie im v tomto zabrániť.
Vo chvíli, keď máme plný košík životaplných a dýchajúcich šteniatok, začíname ihneď s prikladaním k strukom mliečnej žľazy fenky.
V ohrádke by malo byť dostatočné teplo, môžete to podporiť aj výhrevnými podložkami. Viete, ako bezpečne spoznáte, že je mláďatám teplo? Budú rozmiestnené samostatne po ohrádke a nebudú sa potrebovať hriať v hlúčiku ostatných súrodencov. V prípade že sa zhlukujú a spinkajú na sebe, skontrolujte im teplotu! Je dôležité nastaviť správnu teplotu i voči fene, u tej môže dôjsť naopak k prehriatiu. Preto výhrevné dečky alebo fľaše s teplou vodou rozmiestnite iba v miestach, kde spia šteňatá.
Narodené šteňatá je dôležité zvážiť a zaznamenať ich pôrodnú váhu do prehľadnej tabuľky, aby ste mohli kontrolovať denné prírastky. Pôrodná váha šteniatok sa pohybuje približne od 200 g až do 450 g - v závislosti na početnosti vrhu. Hmotnosť mláďaťa by sa mala navyšovať cca o 5-10% každý deň. Po desiatich dňoch od pôrodu šteňatá majú byť na dvojnásobku svojej popôrodné váhy! Ďalej je dobrým chovateľským tipom označenie šteniat podľa pohlavia a farieb. Uľahčí to manipuláciu chovateľovi aj z hľadiska toho, že bude mať prehľad o tom, ktoré šteňatá sú napríklad už nakŕmené, navrúbľované či odčervené.
Sušené mlieka sú alternatívou u nedojčiacich sučiek
Prečo je dôležité strážiť telesnú teplotu šteniat bezprostredne po pôrode?
Pretože nemajú dostatočne vyvinutú termoreguláciu vplyvom malého množstva podkožného tuku a môže tak veľmi ľahko dôjsť do stavu tzv. hypotermie = podchladenie.
Čo je to mledzivo?
Mledzivo (kolostrum) slúži ako prvá výživa mláďat (u všetkých cicavcov) a unikátne je tým, že obsahuje protilátky (imunoglobulíny), vďaka ktorým sa u mláďat aktivuje imunitný systém. Protilátky, ktoré matka mláďaťu odovzdá, ho chráni v prvých dňoch a týždňoch života pred infekciou a nepriaznivými vplyvmi z vonkajšieho prostredia.
Táto získaná (pasívna) imunita je naozaj veľmi dôležitá, pretože od nej sa odvíja celkový stav imunitného systému mláďaťa v dospelosti. Je všeobecne vedecky podložené, že mláďatá, ktoré po pôrode z nejakého dôvodu nemali možnosť sania kolostra, nemali tak dobre vyvinutú imunitu.
Mledzivo je produkované pár dní pred pôrodom a potom následne 3-5 dní po pôrode. Mláďatá sa preto musia napiť čo najrýchlejšie z dôvodu priepustnosti ich čreva. Črevná sliznica je totiž tesne po pôrode "otvorená" a prestupná najmä pre veľké molekuly - protilátky, ktoré postupným zatiahnutím črevnej sliznice neskôr neprestúpia. Jedná sa o rádovo o hodiny maximálne 2 dni.
Popôrodná starostlivosť o fenku
Bezprostredne po pôrode je vhodné dať fenke priestor na menší odpočinok, ale najneskôr do 24 hodín od pôrodu je potrebná návšteva veteriny, kde sa vykoná kontrolné ultrazvukové vyšetrenie (prípadne RTG vyšetrenie), aby sa vylúčila prítomnosť zvyšných plodov a hlavne placent. Placenta pretrvávajúca v maternici po pôrode môže spôsobiť veľmi rýchlo zápal maternice, čo pre fenku môže mať závažné zdravotné komplikácie! Môžete nechať skontrolovať aj šteňatá, a upresniť si určené pohlavie od veterinárneho lekára, ak si nie ste ako chovatelia istí.
V prípade, že fena javí známky zápalu mliečnej žľazy (mastitídy) je nutné ju doviezť k veterinárnemu lekárovi a ihneď odstaviť šteňatá, z dôvodu rizika sepsy (bakteriálneho celkového zápalu).
Výživa šteniat
Pokiaľ ide všetko podľa plánu, tak prvé dni a týždne života sučka nakŕmi svoje šteňatá sama. Len v prípade početných vrhov je nutné strážiť denné prírastky a prípadne dokrmovať mliečnou náhradou, pokiaľ mláďatá nedosahujú denných prírastkov. Potom je na mieste dokrmovanie zo strany chovateľa. Poďme si to zosumarizovať.
- Šteňatá sa odstavujú z mliečnej výživy na pevnú stravu počas 3.-4. týždňa. Pre dokrmovanie môžete použiť skvelého pomocníka, čím je cumlík od firmy Beaphar nursing set pes, ktorá imituje štruk mliečnej žľazy a umožní tak šteňatám dokonalé prisatie a následné sanie.
- Úplný odstav prebieha počas 6.-8. týždňa. Zo začiatku je nutné vlhčiť stravu alebo kŕmiť vlhké krmivá (konzervy, kapsičky...) určené pre šteňatá.
- Neskôr možno podávať suché krmivo určené pre šteňatá napríklad: Royal Canin puppy (mini, medium, large), Hill's canine puppy (od tejto značky si možno vybrať aj granule bez obilnín v prípade alergií), Brit Care dog puppy, Acana dog puppy, ND dog puppy.
- Po odstavení kŕmime 4-5x denne v menších porciách.
- Od 6. mesiaca by sa malo navykať na prísun kŕmnej dávky zhruba 2x denne. U väčších a obrích plemien je to viac než žiaduce!
- Pomer prísunu vápnika a fosforu by mal byť 1,2: 1! Zvýšený príjem tukov a bielkovín je samozrejmosťou, najmä prísun kvalitných mastných kyselín ako omega3 sú dôležité pre vývoj mozgu, oči a kožu (omega6).
Malé plemená intenzívne rastú medzi 2.-3. mesiacom života. Veľké plemená potom vo 3-8 mesiacoch a šteňacie granule im možno podávať až cca do 16. mesiaca.
Granule pre šteňatá vyberajte starostlivo
Mliečne náhradky
Na trhu je teraz veľa firiem, ktoré vo svojom portfóliu majú mliečne náhrady pre šteňatá. Sušená mlieka nájdete aj u nás na e-shope. Medzi tie naozaj kvalitné radíme Babydog milk Royal Canin a Hill’s baby dog. Jedná sa o sušené náhradky, ktoré je nutné zriediť s vodou ohriatou na cca 70 °C, a potom je samozrejme nechať schladiť na cca 37 °C. Ak nedodržíte teplotu podávaného mlieka, šteňatá môžu trpieť hnačkami. Množstvo mlieka určíme, podľa hmotnosti šteniat. Každé mláďa by malo vypiť za 24 hodín množstvo mlieka zodpovedajúce 20 % hmotnosti šteňaťa.
- Príklad výpočtu: šteňa s hmotnosťou 240 g by malo za deň vypiť 20% hmotnosti svojho tela - teda 48 ml mliečne náhrady na deň (rozdelené na cca 12 dávok / porcií za deň) - objem na jedno napitie bude cca 4ml.
Medzi ďalšie produkty, ktoré nájdete na našom webe patrí: Happy dog baby milk Probiotic (obsahuje aj probiotiká, čo je veľmi priaznivé pre tráviaci trakt) alebo Beaphar Lactol a ďalšie.
TIP pre chovateľov:
Mliečnu náhradu môžeme predložiť aj ako príkrm fene s početnými vrhmi od narodenia až do veku odstavu v prípade zlej výživnej kondície.
Mliečna náhradka je vhodná pre dokrmovanie šteniat
Výživa matky
Po pôrode by sučka mala dostať ľahšie, ale energetické kŕmenie. Chuť do jedla môžete podporiť napríklad uvareným vývarom. Z hľadiska kŕmenia by sa mali predkladať granule pre gravidné a dojčiace sučky, alebo pre šteňatá (v závislosti od plemena). Je nutné zamedziť chudnutiu sučky po pôrode, aby laicky povedané "nestratila mlieko".
- Prvý týždeň po pôrode a počas dojčenia je dobré kŕmiť fenku v dávke 1 až 1,5 násobku kŕmnej dávky negravidných sučiek.
- Druhý týždeň po pôrode nastáva vrchol laktácie, teda je možné kŕmiť až dvojnásobkom dávky určeným pre negravidné feny.
- Od 3. a 4. týždňa veku šteniat je dobré kŕmiť suku oddelene, aby nejedla kŕmenie určené pre mláďatá.
- V období 7. až 8. týždňa po pôrode sa znižuje dávka na polovicu záchovnej dávky negravidných sučiek. Stále by sa mal dodržiavať pomer 30 % obsahu kvalitných bielkovín a predkladať energetické krmivo, aby zodpovedalo nárokov dojčiacej sučky.
- V prípade nedostatku hrozí úbytok váhy feny, zníženie mliečnej produkcie, a teda aj spomalenie rastu šteniat.
- Celý posledný týždeň pred odstavením znižujeme kŕmnu dávku o 10-25 % každý deň.
Popôrodná eklampsia
Toto závažné ochorenie môže pripraviť sučku aj o život. Ide o stav odvápnenia organizmu. Nároky pri a po pôrode v dobe laktácie sú pre fenu veľmi náročné, je preto nutné dbať aj na starostlivosť o matku šteniat. Tento stav veľmi často nastáva v prípade, keď počas gravidity je fene suplementované nadmerné množstvo vápnika (aj v dobrej miere zo strany majiteľa!).
Telo si na prísun vápnika zvykne tak dobre, že po pôrode nie je schopné množstvo vápnika zmobilizovať a naštartovať tak správne fungovanie organizmu. Ďalej tu hrá úlohu pomer medzi fosforom a horčíkom.
Eklampsia postihuje najmä malé a stredné plemená a môže sa objaviť vzácne aj pred pôrodom. Najčastejšie sa však objavuje medzi 2.-3. týždňom po pôrode.
Medzi príznaky patrí odmietanie potravy, horúčka, a hlavne neschopnosť chodiť a výskyt kŕčov. Čím skôr vyhľadáte veterinára, tým lepšie pre fenu a narodené šteňatá!
Dúfame, že sa vám náš pôrodný špeciál páčil a že ste ako chovatelia múdrejší, pretože informácií, ktoré ste tu mohli načerpať bolo naozaj veľa. Ako sme už v predošlých dieloch hovorili, najlepšie je, byť pripravený a počítať s každou skutočnosťou aj v prípade, že si človek komplikácie nechce pripúšťať.
Prajeme Vám len krásne okamihy v chovateľskom svete a čo najmenej tých nepríjemných.
Nezabudnite si prečítať predchádzajúce dva diely o pôrodoch
Zaujal vás tento článok?
Objavte ďalšie zaujímavé články, ktoré by vám mohli uniknúť! Pravidelne pre vás vyberáme to najzaujímavejšie – inšpiratívne príbehy, užitočné tipy aj aktuálne dianie, ktoré stojí za vašu pozornosť. Preskúmajte, čo ďalšie sme pre vás pripravili, a nenechajte si ujsť šancu byť o krok napred!
VELXARA Dog GF Puppy Turkey 11,4kg
Skladom
65,19 €
5,52 €/kg
Beaphar Nursing set pre odchov šteniat
Skladom
8,69 €
Brit Care Puppy Milk 0,25kg
Skladom
9,09 €
36,36 €/kg
Podložky pre šteňatá Trixie (7ks)
Skladom
5,29 €
Sušené mlieko Lactol Beaphar 1kg
Skladom
44,69 €
44,69 €/kg
Nerezová miska Trixie so zvýšeným stredom
Skladom
10,39 €