Čistite psovi pravidelne uši. Predídete radu problémov!
Vedeli ste, že ušné infekcie je najčastejším problémom, s ktorým majitelia psíkov navštevujú veterinára? Pritom vďaka jednoduchému pravidelnému čisteniu uší môžete predísť psím problémom a zabrániť infekcii.

Áno, väčšina psíkov nemá čistenie uší rado, čo je pochopiteľné. Ale Vašu prácu to sťažuje a potom Vám pripadá, že psíka iba trápite, než aby ste mu pomáhali. Na spríjemnenie procesu čistenia uší si stačí osvojiť pár trikov, ktoré Vám uľahčia prácu.
Ako manipulovať so psími ušami
Základom úspechu je jemná a opatrná manipulácia. Psie uši sú veľmi citlivé a už od šteňacieho veku by ste sa mali psích uší dotýkať, aby si na akékoľvek nutné úkony zvykol. Začať môžete napríklad s vonkajšími a následne vnútornými masážami ucha, počas ktorých budete psíkovi dávať maškrty. Pes si postupom času zvykne.
Ako často čistiť
Na čistenie by ste mali pristupovať 1x – 2x mesačne. Nič sa nemá preháňať a prílišné čistenie psích uší môže psíkovi taktiež zarobiť na ušné problémy. Psíci s ťažkými pružnými ušami potrebujú častejšie čistenie ako psíci so vzpriamenými ušami. Starostlivejšiu starostlivosť vyžadujú aj psíkovia, ktorí majú v ušiach mnoho chlpov. Preto starostlivosť prispôsobte potrebám Vášho maznáčika.
Ako čistiť a čo budete potrebovať
Na čistenie si pripravte čistiace ušné kvapky, vatu a najlepšie aj pomocníka, ktorý bude počas procesu čistenia psíka odmeňovať maškrty.
Psíci, ktorí trpia na prílišné množstvo chlpov v ušiach, musia pravidelne podstupovať odstraňovanie týchto chlpov. Na tento proces sa opýtajte u Vášho veterinára, či je práve pre Vášho psíka vhodný a ako prípadne postupovať.
Teraz môžete pristúpiť k čisteniu uší:
1. Ucho pevne a zároveň ohľaduplne uchopte do jednej ruky a zľahka ho natiahnite.
2. Do ucha aplikujte dostatočné množstvo ušných kvapiek a potom ucho premasírujte.
3. Pokiaľ ste aplikovali potrebné množstvo kvapiek, v uchu by to malo ľahko čvachtať a malo by sa bez ťažkostí dať premasírovať.
4. Po odobratí ruky z ucha si pes určite sám veľmi rád prebytočné množstvo kvapiek vyklepe.
5. Potom očistite ušnicu a vonkajšiu časť zvukovodu vatou alebo vatovým tampónom. Prstom nezachádzajte do vnútorného ucha
Na starostlivosť uší medzi pravidelným čistením kvapkami môžete 2x týždenne využívať čistiacu utierku na odstránenie prebytočného mazu a nečistôt na vonkajšom zvukovode.
Mnoho majiteľov psíkov využíva na čistenie uší vatové tyčinky, ktoré nie sú príliš vhodné. Samotnou tyčinkou síce psíkovi bubienok neporaníte, ale obyčajné vatové tyčinky stláčajú nečistoty nižšie do ucha. Efektívnejšou alternatívou sú bambusové vatové tyčinky, ktoré majú lepšiu absorpčnú schopnosť.
Ako spoznať infekciu
Pozor si dajte, pokiaľ si Váš pes často uši drbe, vychádza z nich zápach, sú začervenané alebo pes často poklepáva hlavou, všetky tieto známky sú príznakom prepukajúcej infekcie uší. S maznáčikom navštívte veterinára.
Zaujal vás tento článok?
Objavte ďalšie zaujímavé články, ktoré by vám mohli uniknúť! Pravidelne pre vás vyberáme to najzaujímavejšie – inšpiratívne príbehy, užitočné tipy aj aktuálne dianie, ktoré stojí za vašu pozornosť. Preskúmajte, čo ďalšie sme pre vás pripravili, a nenechajte si ujsť šancu byť o krok napred!
Trixie - Ear Care (ušné obrúsky)
Skladom
4,59 €
Vatové tyčinky BambooStick 50ks L/XL
Skladom
4,99 €